Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Başkan Altay: “Konya teknoloji üssü olacak”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, ASELSAN iş birliğiyle hayata geçirecekleri Konya’nın 2030 Akıllı Kentler vizyonunu ortaya koyan projeleri kamuoyuyla paylaştı.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri

Başkan Altay: "Konya teknoloji üssü olacak"

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi ve ASELSAN iş birliğiyle Konya’nın 2030 Akıllı Kentler Vizyonunu ortaya koyan “Konya Akıllı Kent Stratejisi ve Yol Haritası Tanıtım Programı” düzenlendi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi olarak Anadolu’nun kültür ve medeniyet başşehri Konya’yı, “Akıllı Şehir” konusunda da bir başşehir haline getirmek için bugüne kadar onlarca farklı çalışmayı hayata geçirdiklerini anımsattı.

Başkan Altay: "Konya teknoloji üssü olacak"

“KONYA’MIZI TÜRKİYE YÜZYILI’NDA ÜLKEMİZİN TEKNOLOJİ ÜSSÜ HALİNE GETİRENE KADAR ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Akıllı şehircilik uygulamalarının hem Türkiye’ye hem de dünyaya örnek teşkil ettiğini kaydeden Lider Altay, “Şehrimizde teknolojiyi kullanırken; evvel insanı, doğayı ve tabiattaki tüm canlıları odağımıza alarak stratejilerimizi buna nazaran geliştirdik. Bilhassa dezavantajlı durumda olan vatandaşlarımızın ve yaşlı insanlarımızın; tüm hizmetlerden en âlâ ve en kolay biçimde faydalanabilmesi önceliğimiz oldu. Sırf bugünü değil, yarını da düşünerek; kentimizin uzun yıllar boyunca gereksinimlerini giderecek hareket planları oluşturduk. Hamdolsun bu hususta hayata geçirdiğimiz ve uzun vadede planladığımız çalışmalarla; akıllı, yenilikçi, öncü ve sürdürülebilir bir kent olma yolunda kıymetli başarılara imza attık. Elbette tüm bu muvaffakiyetleri kentimiz için kâfi görmüyoruz ve daha çok çalışıyoruz. Konya’mızı, Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizin teknoloji üssü haline getirene kadar da durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Altay konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin bugüne kadar; 360 Konya, Akıllı Durak Ekranları, Akıllı Kavşaklar, Akıllı Turizm Rehberi Uygulaması, Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi, Bisiklet Tramvayı, Akıllı Bisiklet Sistemi, E-Hemşehrim, Manisiz Konya Taşınabilir Uygulaması, Genç Kültür Kart, E-PATİ İstekli Hayvan Dostları Projesi Uygulaması, Hava Kalitesi İzleme Sistemi, Kent Bilgi Sistemi, KOBİM Uyum Bilgi Merkezi, Konya Açık Bilgi Portalı, Konya Taşınabilir Uygulaması, Konyakart, Coğrafik Bilgi Sistemleri, Metaverse Toplantı Uygulaması, Merkezi Trafik İşletim Sistemi, Fiyatsız Wi-Fi Hizmeti, Saha Takip Platformu ve Konya Sıfır Atık Bilgi Sistemi üzere Akıllı Kent çalışmalarını hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Başkan Altay: "Konya teknoloji üssü olacak"

“KONYA AKILLI KENT STRATEJİSİ VE YOL HARİTASI” 142 HAREKET PLANINDAN OLUŞUYOR

Akıllı Kent konusunda Konya’nın 2030 vizyonunu anlatan Lider Altay şöyle devam etti: “Akıllı Kent Uygulamaları konusunda yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler ve paydaş iş birlikleri sonucunda; bugüne kadar 200’e yakın vizyon projeyi Konya’nın hizmetine sunduk. Akıllı Kent çalışmalarımızı birlikte yürüteceğimiz tüm paydaşlarımızın çalışmalara dahil olacağı alanları belirleyerek 20’ye yakın başlıkta Konya Akıllı Kent Paydaş Haritamızı belirledik. 11 etap halinde yaklaşık 1 yıl boyunca yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda; Akıllı Kent Vizyonumuzu, 4 stratejik hedefimizi ve bu emellere bağlı 23 stratejik gayemizi ortaya koyduk. 2023-2030 yılları ortasını kapsayacak biçimde; Etraf alanında 17, Ulaşımda 23, Bilişimde 15, Yönetişimde 20, Yaşanabilirlikte 22 ve öbür birçok alanda olmak üzere toplamda 142 hareketi barındıran “Konya Akıllı Kent Stratejisi ve Yol Haritamızı” oluşturmuş olduk. Bu projelerle; kentimizin teknolojik altyapısını güçlendirecek, hayat standartlarını ileri düzeye taşıyacak, Akıllı Kent kültürünü yaygınlaştıracak ve bu alandaki kapasitemizi daima geliştirerek sürdürülebilir olmasını sağlayacağız. Böylece bizden sonraki kuşaklara; her alanda kendini ispat etmiş, çok daha hoş ve güçlü bir Konya’yı miras bırakmış olacağız.”

“KONYA AKILLI KENT STRATEJİSİ VE YOL HARİTAMIZLA 2030 AKILLI KENT KONYA’SINI İNŞA ETMİŞ OLACAĞIZ”

2030 Konya Akıllı Kent vizyonunu; “İnsan ve etraf odaklı, gücünü mahallî ve kozmik bedellerden alan, akıllı teknolojilerden yararlanan, yenilikçi, öncü, sürdürülebilir ve iklim dostu Konya” olarak daima birlikte belirlediklerini vurgulayan Lider Altay, “Çalışmalarımızın tümünde çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin bulunduğu bir istişare konseyi vazife aldı. Bu istişare konseyinin yönlendirmesi doğrultusunda ASELSAN ve Konya Büyükşehir Belediyesi uzman ve mühendislerinden oluşan çalışma takımı tüm süreçleri yürüttü. Konya Akıllı Kent Stratejisi ve Yol Haritası çalışmalarında yerli, ulusal ve multi disipliner bir yaklaşım sergileyerek, bu alanda yetişmiş insan kaynağı oluşturulmasına katkı sağlamış olduk. Konya Akıllı Kent Stratejisi ve Yol Haritamızla, inşallah 2030 yılına kadar daima birlikte 142 projemizi hizmete sunacak ve “2030 Akıllı Kent Konya”sını inşa etmiş olacağız. Kelam konusu projeler; yapay zeka, blokzincir, metaverse, web3, bilgi analitiği, manzara sürece ve başka yeni teknoloji ve teknikleri içeriyor” dedi.

Başkan Altay: "Konya teknoloji üssü olacak"

BAŞKAN ALTAY 2030 YILINA KADAR HAYATA GEÇİRMEYİ PLANLADIKLARI PROJELERDEN ÖRNEKLER VERDİ

Başkan Altay, 2030 yılına kadar hayata geçirmeyi planladıkları Akıllı Kent Uygulamalarından kimileri başlıklar halinde şu biçimde açıkladı:

“Akıllı Kent Bilgi Envanteri Platformu”, “Çevre Takip Sistemi”, “Konya Maas Platformu”, “Otonom Toplu Taşıma”, “Akıllı Kent Takip Platformu”, “Konya Dijital İkizi”, “Konya Siber Güvenlik Merkezi”, “Konya Hizmet Platformu, “Kent İHA Filosu”, “Yol Bozuklukları Tespit Sistemi”, “Su Güvenliği İdare Sistemi”, “Akıllı Sera”, “Akıllı Çiftlik Yeni Jenerasyon Hayvancılık”, “Akıllı Tarlalar”, “Akıllı Destinasyon Konya”, “Üniversite Öğrenci Portalı”, “Şehir Engelli Erişilebilirlik Haritası”, “Metaverse konusunda da çalışma başlatan Türkiye’deki birinci mahallî idare olarak Metaverse uygulamalarını kentimizde yaygınlaştırmak.”

“AKILLI ŞEHİRCİLİK KONUSUNDA 4 YILDIR ZİRVEDEYİZ”

Şimdiye kadar yapmış oldukları çalışmalar sayesinde; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın tüm kentlerin Akıllı Kent olgunluk düzeyini ölçtüğü anket çalışmalarında; 4 yıldır tepede yer aldıklarını belirten Lider Altay, “Bu başarıyı şimdiye kadar daima birlikte elde ettik. İnşallah bundan sonra da Konya’mızı Akıllı Şehircilik alanında daima dorukta tutacağız. Bu bahiste ayrıyeten hoş bir konudan daha bahsetmek istiyorum. Güney Kore Seul’de; Dünya Akıllı Sürdürülebilir Kentler Tertibi ve Seul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bir programla; Akıllı Kentler alanında önder projelere ödül verilmektedir. Kentimize kazandırmış olduğumuz Akıllı Kent uygulamaları, 2030 yol haritamız ve Akıllı Kent uygulamalarını Hatay’da verimli bir biçimde kullanmamız sebebiyle; bu yıl bu ödül Büyükşehir Belediyemiz ismine şahsıma tevdi edildi. Dünyada büyük bir itibara sahip Akıllı Kent Liderlik Ödülü’nü almak, bizleri ayrıyeten keyifli eden bir gelişme oldu. Konya’mıza Güney Kore’deki mükafatın akabinde, geçtiğimiz günlerde bir ödül de İspanya’dan geldi. Barselona’da düzenlenen, Akıllı Şehircilik alanında dünyanın en büyük ve en tesirli teknoloji aktifliği olan Smart City Expo Dünya Kongresi’nde, Bisiklet Tramvayımız ‘Hareketlilik’ kategorisinde ödül aldı” tabirlerini kullandı.

“KONYA LOKAL AKILLI KENT HEYETİ OLUŞTURUYORUZ”

Bu muvaffakiyetlerin daha sürdürülebilir bir halde devam edebilmesi için bundan sonraki çalışmaları çok daha koordineli bir formda yapmayı hedeflediklerini kaydeden Lider Altay, şunları söyledi:
“Bu amaca ulaşmak için Konya Mahallî Akıllı Kent Şurası oluşturulması çalışmalarımızı da birinci kez burada sizlerle paylaşıyorum. Konya’daki kamu kurumlarımız, üniversitelerimiz, STK’larımız ve özel kesim temsilcilerimizden oluşacak olan Akıllı Kent Şuramız sayesinde; kentimizin mevcut durumu ve muhtaçlıkları, makul bir strateji kapsamında izlenerek, gereksinimlerin tahliline yönelik gerekli teşebbüslerin ilgili paydaşlarla birlikte alınmasını sağlayacağız. Akıllı Kent Heyetimizin hayli değerli çalışmalar yapacağına ve Akıllı Kent vizyonumuza büyük katkı sunacağına yürekten inanıyorum.”

“EN TEMEL GAYEMİZ KONYA’MIZI TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR KENT HALİNE GETİRMEK”

Bu projeleri yaparken en temel gayelerinin Konya’yı teknoloji üreten bir kent haline getirmek olduğunun altını çizen Lider Altay, “Yazılımların ve donanımların üretilmesi ile ilgili Konya’da ve Türkiye’de bir ekosistem oluşturmayı istek ediyoruz. Bu ekosistemde ortaya çıkacak eserleri Konya’da geliştirerek; Türk Dünyası Belediyeler Birliği aracılığıyla Türk dünyasına, Dünya Belediyeler Birliği aracılığıyla dünya kentlerine pazarlayarak ülkemize ekonomik manada katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Akıllı Kent teknolojileri de tıpkı savunma sanayi üzere ülkemizin bundan sonra en kıymetli dallarından birisi haline gelecek. Bizler de bu kesime Konya olarak değerli bir katkı sunmayı ve Akıllı Kent teknolojileri üreten bir kent olmayı murad ediyoruz. İnşallah, paydaşlarımızla birlikte iş birliği halinde gece gündüz demeden çalışarak, Konya’mızı Akıllı Kent konusunda bir marka haline getireceğiz. Çalışmalarımızı nihayete erdirdiğimizde Konya’mız, belediyecilikte olduğu üzere Akıllı Şehircilik konusunda da dünyaya rol model bir kent olacak” sözlerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Konya’nın her şeyin en güzelini ve en hoşunu hak ettiğini vurgulayan Lider Altay, “Bizler de bu kadim kente, en düzgün biçimde hizmet etmek için durmaksızın ve yorulmaksızın uğraş etmeyi sürdüreceğiz inşallah. Yapacağımız tüm çalışmalarla; Konya olarak Türkiye Yüzyılı’nda ülkemizin yükselişine en büyük katkılardan birini sunacağız. Konya’mıza olan sevgisini her fırsatta tabir eden ve bizlerden takviyesini hiçbir vakit esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Konya için emek harcayan, alın teri döken tüm bakanlarımıza, milletvekillerimize, belediye liderlerimize, Cumhur İttifakı vilayet liderlerimize, ilçe liderlerimize, teşkilat mensuplarımıza, vilayet müdürlerimize, mesai arkadaşlarıma ve tüm hemşehrilerime can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Akıllı Kent uygulamalarımız konusunda iş birliği yaptığımız ASELSAN’a, Sabancı Üniversitemize ve tüm paydaşlarımıza ayrıyeten teşekkür etmek istiyorum” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

“KONYA’NIN 2030 YILINA KADAR AKILLI ŞEHİR’DE TEPEYİ BIRAKMAYACAĞINA EMİNİM”

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik de şu tabirleri kullandı: “Bir amaca ulaşabilmek için vakit, yer, insan denir. Bu yer konusunda kıymetli Büyükşehir Belediye Liderimizin ASELSAN Konya’nın kurulma niyetine geldiğimizde hocam iste yer bizden deyip en değerli 1.7 milyon metrekare yeri hiç gözünü kırpmadan bize verdi. Konya’nın çok değerli olan bir yerinde siz kâfi ki Konya’ya getirin dedi. ASELSAN Konya’nın kuruluşunda, Konya Sanayi Bölgesi’nin kuruluşunda çok büyük katkıları oldu. Bu manada Büyükşehir Belediye Liderimize bilhassa teşekkür etmek istiyorum. 2030 yılına kadar Akıllı Şehir’de tepeyi bırakmayacağına eminim.”

“BU GELECEK VİZYONU BENİ ÇOK MEMNUN ETTİ”

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ise “Ülkemizin gelecek vizyonuyla, Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu Yeşil Kalkınma Vizyonuyla teğe bir örtüşen ve aslında Türkiye’mizde öncü belediyecilik anlayışını ortaya koyan, çok rahatlıkla ‘Benim Kentim Konya’ diyebileceğiniz projelerle göğsümüzü kabartan Konya Büyükşehir Belediyemiz ve savunma endüstrimizin dünyadaki en büyük sanayi kuruluşları ortasında uzun yıllardan beri yerini koruyan, daha üstlere çıkan ASELSAN’ımızla birlikte ülkemizin gelecek vizyonunu ortaya koyan bu sunum, bu idare anlayışı, bu gelecek vizyonu beni çok memnun etti. Akıllı Kentler Aksiyon Planı’nı ortaya koyan Büyükşehir Belediye Liderimize, ASELSAN’A ve tüm paydaşlara yürekten teşekkür ediyorum. Akıllı Kentler Stratejimiz Konya’mıza, ülkemize iyi olsun” açıklamasını yaptı.

Programa; AK Parti Konya Milletvekili Meryem Göka, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Lideri Mahmut Sami Şahin, belediye liderleri, kamu kurum ve kuruluşlarından yöneticiler, basın mensupları ve davetliler de katıldı.