Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bursa Yıldırım Mevlana’da ilk anahtarlar teslim

Bursa Yıldırım Belediyesi Mevlâna 7. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında tamamlanan konutların anahtarlarını düzenlenen merasimle hak sahiplerine teslim etti.

Bursa Yıldırım Belediyesi Mevlâna

Bursa Yıldırım Mevlana'da ilk anahtarlar teslim

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin iştiraki ile gerçekleştirilen anahtar teslim merasimine Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz’ın yanı sıra Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Varank, Emel Gözükara Durmaz, Mustafa Yavuz ve Muhammet Müfit Aydın, 23. Periyot AK Parti Bursa Milletvekili Hayrettin Çakmak, TOKİ Lideri Ömer Bulut, AK Parti Vilayet Gençlik Kolları Lideri Ömer Faruk Temiztürk, Yıldırım İlçe Lideri İrfan Akkaya katıldı.

DİRENÇLİ KENT YILDIRIM’DA KIYMETLİ BİR ADIM DAHA

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Ülkemizi sarsıntıya dirençli hale getirme yolunda bir adım daha atıyoruz. Yıldırım ilçemizde Yavuzselim, Arabayatağı, Ulus, Çınarönü, Hacivat ve Şirinevler Mahallelerimizi ihata eden 499 hektarlık alandaki 8 etaplık kentsel dönüşüm projemizde bir safha daha tamamlandı. Birinci uygulama alanı olan 7. Etap’ta 644’ü konut, 177’si dükkân olmak üzere toplam 821 bağımsız kısım TOKİ Başkanlığımızca inşa edildi. Bugün, bunlar içerisindeki 154 dairenin anahtarlarını, hak sahiplerine teslim ediyoruz. Başka konutları, 8. etabın dönüşümünde kullanacağız. Durmadan, dinlenmeden çalışıyoruz. Bir yandan zelzele bölgemizi ihya ediyoruz. Bir yandan da işte burada, Yıldırım’da olduğu üzere riskli yapıları dönüştürüyor, ülkemizi sarsıntıya hazır hale getiriyoruz. Allah’ın müsaadesiyle en kısa müddette bu amaca de ulaşacağız. Gayemiz, bir günlük, iki günlük bir gaye değil. Yüz yıllık, bin yıllık bir maksat. Bütün vatandaşlarımızı, konutlarının zelzele performanslarını ölçtürmeye davet ediyorum. Gelin, daima birlikte ülkemizin kentsel dönüşümünü tamamlayalım. Ülkemizi sarsıntı tehlikesine hazırlayalım. Marmara Depremi’nin, 6 Şubat Depremleri’nin acısını bir daha yaşamayalım. Bunu önlemek mümkün. Unutmayın, zelzele değil; riskli bina can alır. Konutlarımızın vatandaşlarımıza, Bursa’mıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Alinur ve Oktay Liderimizin kentsel dönüşüm maksatlarında Bakanlık olarak üzerimize ne düşüyorsa gerekli takviyesi vereceğiz” dedi.

“30 BİN KONUTU DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Kentsel dönüşümün Yıldırım için bir tercihten çok mecburilik olduğunu vurgulayan Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz, “Yıldırım’da süregelen plansız büyüme ve çarpık yapılaşmanın beraberinde getirdiği meseleleri ortadan kaldırmanın tek yolu kentsel dönüşümdür. Yıllardır devam eden süreçte inançsız, toplumsal alanları yetersiz, ulaşım aksları yetersiz bölgelerimizi, inançlı konutlar, ömür standartları yüksek, ulaşım ağı gelişmiş, ortak kullanım alanları ile desteklenmiş, hayat alanları oluşturmak zorundayız. Her şeyden evvel ülkemizin ve kentimizin depremselliği göz önünde bulundurulduğunda buna mecburuz. Çınarönü, Mimarsinan, Ulus ve Davutkadı Mahalleleri’nde yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projeleri mevcut. Gerçekleştirdiğimiz imar planı uygulamaları sonrası Büyükşehir Belediyesi’nin bölgemizde gerçekleştirdiği dönüşüm çalışmaları mevcut. Özel dala verdiğimiz takviyeyle 9 noktada katlar süratle yükseliyor. Şu anda proje çalışmaları devam eden 5 kentsel dönüşüm projemiz, önümüzdeki devir için özel bölüme takviye vereceğimiz 4 dönüşüm projemiz var. Gayemiz, yeni başlatacağımız atılımlarla önümüzdeki 5 yıl içinde 30 bin konutu dönüştürerek hemşehrilerimizi bu inançlı şemsiye altına almaktır” dedi.

İNSANLARIMIZ MEMNUN OLACAK

Yıldırım’ın en değerli kentsel dönüşüm alanlarından birisi olan Mevlana’da hak sahiplerine anahtarlarını teslim etmenin memnunluğunu yaşadıklarını lisana getiren Lider Yılmaz, “Mevlâna 7. Etap’ta 112 bin 949 metrekarelik inşaat alanına sahip alandaki, hak sahipleri yüzde 100 uzlaşma ile gerçekleştirdiğimiz projemizin bünyesinde 644 adet konut, 177 adet işyeri, 18 bin 261 metrekare kapalı otopark, 941 metrekare yürüyüş alanı, 3 bin 852 metrekare yürüyüş yolu, 3 bin 148 metrekare toplumsal tesis alanı, 180 metrekare çocuk alanı ve 125 metrekare fitness alanı bulunuyor. Projemiz ile birlikte insanlarımıza yalnızca inançlı konutlar sağlamıyor, onların yaşamaktan keyif alacağı ömür standartlarının yüksek olduğu ömür alanları oluşturuyoruz. Projemizin güzel olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“YILDIRIM İÇİN BÜYÜK DÜŞÜNÜYOR, BÜYÜK DÖNÜŞÜYORUZ”

Mevlana Mahallesi’nde sıhhatsiz, zelzeleye dayanıksız, mühendislik hizmeti almamış, toplumsal donatı alanlarından yoksun olan eski binaları yıktıklarını tabir eden Lider Yılmaz, “Bunların yerine zelzeleye güçlü, sağlıklı bir alt yapısı olan, toplumsal donatı alanları bulunan yeni bir hayat alanı kuruyoruz. Çalışmaların yüzde 90’ını bitirdiğimiz Mevlana’da bugün birinci etabın hak sahiplerini konutlarına kavuşturuyoruz. Mevlana 7. Etap’ta; hemşehrilerimiz ile yüzde 100 gönüllülük temeli sağladık. Tüm hak sahipleri ile oturup görüştük ve anlaştık. Bu projede rezerv alan kullanmadık. Büsbütün yıktığımız binaların yerine yenilerini yaptık. Bu süreçte hemşehrilerimizi mağdur etmemek için kira ve doğalgaz dayanağı verdik. Mevlana Mahallesi’nde ortaya koyduğumuz model çok beğenildi. Artık burası yükseldikçe etraf bölgelerdeki vatandaşlarımızdan talepler geliyor. Gerçek modeli gören hemşehrilerimiz kentsel dönüşüme istekli oluyor. Şu an çabucak 7. etabın yanında bulunan 8. etap kısmındaki hemşehrilerimizin kentsel dönüşümle ilgili ağır talebi var. Orada da şimdilik yüzde 90 oranında bir taleple karşı karşıyayız. İnşallah o bölgede de çalışmalara başlayacağız. Mevlana’daki 7. Etap Projesi’nin birinci etabında anahtarlarını teslim ettiğimiz konutların sahiplerine bir kere daha yeni yuvalarının güzel olmasını diliyorum. Rabbim, hepinize ağız tadıyla, gönül huzuruyla, sıhhatle, bu meskenlerde oturmayı nasip etsin. İnşallah kalan daireleri de Nisan ve Mayıs ayı prestiji ile hak sahiplerine teslim edeceğiz. Yıldırım için büyük düşünüyor, büyük dönüşüyoruz” kelamlarını kaydetti. Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, “Bizim Bursa için hayallerimiz, heyecanımız var. Bursa’da süratli büyümeye paralel olarak ortaya çıkan kentsel problemleri gidermek üzere bir gayemiz var. Biz bu devir 100 bin konut dedik, Yıldırım Belediyemiz de 30 bin konut üretecek. Kentsel dönüşüm sıkıntı iştir. Kentimizde gerçekleştireceğimiz kentsel dönüşüm çalışmaları için görüşmeler yapıyoruz. İnşallah büyük bir mutabakat ile kentsel dönüşüm sayılarını artırarak Yıldırım’ı daha yaşanılabilir bir kent kılacağız” dedi. Program, hak sahiplerine anahtar teslimi ile sona erdi.