Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İTO Başkanı Avdagiç’ten KOBİ’lere ‘sermaye desteği’ talebi

İTO Lideri Şekib Avdagiç, “Doğru formülle ‘seçici kredi’ siyaseti benimsendi. Bunu yaparken küçük ölçekli işletmelerin ayakta kalması, üretimden kopmaması son derecede kıymetlidir. Büyüklere kıyasla KOBİ’lerin sermaye muhtaçlığı, onlar için çok daha …

İTO Lideri Şekib Avdagiç,

İTO Lideri Şekib Avdagiç, “Doğru formülle ‘seçici kredi’ siyaseti benimsendi. Bunu yaparken küçük ölçekli işletmelerin ayakta kalması, üretimden kopmaması son derecede değerlidir. Büyüklere kıyasla KOBİ’lerin sermaye gereksinimi, onlar için çok daha büyük” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, Aralık ayı Meclis toplantısında iş dünyasının gündemine ve 2024 yılındaki ekonomik beklentilere ait değerlendirmelerde bulundu.

İTO’nun 740 bini aşkın üyesine seslenen Avdagiç, işletmelere önümüzdeki periyotta daha fazla ihracata yönelme ve üretimde katma pahaya odaklanma daveti yaptı. Avdagiç, bunun mevcut durumun ileriye götürülmesinde ya da beklenen düşüncelerin tahlilinde değerli bir açılım sağlayacağını kaydetti. Avdagiç, bunun için hükümetin takviye ve teşviklerinin sürüp artırılmasının ehemmiyetine vurgu yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, “Üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyüme için gerçek kesimi destekliyoruz” kelamını önemsediklerini belirten Avdagiç, “Dünya iktisadının daha zayıf olacağı 2024’te gerçek kesimimize, ihracatçımıza yönelik dayanakların güçlendirilmesini bekliyoruz” dedi.

Avdagiç, “Doğru bir sistemle, ‘seçici kredi’ siyaseti uygulanması benimsendi. Bunu yaparken, ihracatın ve katma bedelli üretimi öncelemenin yanı sıra, küçük ölçekli işletmelerin ayakta kalması, üretimden kopmaması son derecede önemlidir” formunda konuştu.

Avdagiç, yakın devirde bozulan mali transfer sisteminin yine dengelenme yoluna girdiğini, finansmanın maliyeti dört katına yakın artış kaydederken, kredi musluklarının yine açılmaya başladığını söyledi.

“Kredi geri ödeme kapasitelerinin artırılması, kıymetli bir dayanak olur”

Büyüklere kıyasla, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sermaye gereksiniminin onlar için çok daha büyük olduğunu vurgulayan Avdagiç, “Hacim olarak daha düşük ölçüde bir kaynak, küçük ölçekli birçok işletmemiz için can suyu olabilecektir” tabirini kullandı.

Şekib Advagiç, KOBİ’lerin finansman muhtaçlığına yönelik görüşlerini şöyle paylaştı: “KOBİ’lerin finansman gereksinimlerinin karşılanmasında bir yandan KGF dayanaklı teminatın güçlendirilmesi, bir yandan da kredi geri ödeme kapasitelerinin artırılması, değerli bir takviye olur. Reeskont kredilerinin önden üstlenilen maliyetinin hâlâ yüksek düzeylerde olduğunu belirtmek isteriz. Hem reeskont tarafındaki teminat mektuplarını da içeren kaynak maliyetinin hem de kredi bekleme müddetlerinin aşağı çekilmesi, değerli bir rahatlama sağlayacaktır.”

İTO Lideri Avdagiç, 2024 yılı için belirlenecek taban fiyata ait olarak ise “Asgari fiyat görüşmeleri devam ediyor. Biz çalışanımıza hak ettiği, insanca geçimini temin edeceği taban fiyatın verilmesinden yanayız. Bununla birlikte İTO olarak bizim de gündeme getirdiğimiz ‘vergi dilimlerinin güncellenmesi, son 10-15 yılda yaşanan kaybı giderecek formda düzenlenmesi’ bir gerekliliktir. Bu nedenle bir sefer daha dikkati çekmek isteriz ki, 2024 yılbaşında yapılacak düzenlemelerde, tüm fiyat kümelerini etkileyen ‘gelir vergisi dilimleri’ ile ‘SGK üst limitinin’ güncellenmesi kıymetli bir başlık olmalı” diye konuştu.

“Ortadoğu’da barışın bir an önce tesis edilmesini diliyoruz”

Konuşmasında İsrail’in Gazze’de yaşattığı insanlık dramına dikkati çekti. Batılı ülke hükümetlerinin ‘sessizlik’ içinde olduklarını kaydeden Şekib Avdagiç, “Vahşeti bir siyaset haline getiren İsrail yöneticileri, tüm insanlık için ortak tehlike haline gelmiştir. Biz bir kere daha sesimizi bağımsız ve özgür Filistin devletinden yana yükseltiyor, barışın bir an önce tesis edilmesini diliyoruz” sözlerini kullandı.

İSTANBUL Haberleri

Güncel ULUSAL HABER

Kaynak: IHA

İTO Başkanı Avdagiç’ten KOBİ’lere ‘sermaye desteği’ talebi