Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Teknik direktörüne kızıp futbolu bıraktı, kendisi hoca olup 7 kupa kazandı

Bölgesel Amatör Lig’de adil forma dağıtmadığı gerekçesiyle teknik yöneticisine kızan ve 29 yaşında faal futbolu bırakan Sedat Topçu, bir mühlet sonra alanlara teknik yönetici olarak geri döndü. Futbolu bıraktığı ekipte teknik yöneticilik yapan Topçu …

Bölgesel Amatör Lig’de adil

Bölgesel Amatör Lig’de adil forma dağıtmadığı gerekçesiyle teknik yöneticisine kızan ve 29 yaşında faal futbolu bırakan Sedat Topçu, bir müddet sonra alanlara teknik yönetici olarak geri döndü. Futbolu bıraktığı ekipte teknik yöneticilik yapan Topçu, 9 yılda 7 kupa kazanarak büyük bir muvaffakiyete imza attı.

Bölgesel Amatör Lig (BAL) gruplardan Şirinspor futbolcusu Sedat Topçu (43), bundan 14 yıl evvel bir karşılaşma sonrası teknik yöneticisine kızarak futbolculuğu bıraktı. Ani bir kararla faal futbol mesleğini bitiren Topçu, çok sevdiği yeşil alanlara bu defa teknik yönetici olarak geri döndü. Topçu, futbolu bıraktığı Şirinspor’da dahil olmak üzere birçok kulüpte teknik yöneticilik vazifesini üstlendi ve 9 yıllık teknik yöneticilik mesleğinde 7 kupa kazanarak büyük bir muvaffakiyete imza attı. Teknik yöneticisinin adil forma dağıtmadığını düşündüğü için futbolu bıraktığını belirten Topçu, futbolcularına performanslarına nazaran davrandığı için başarılı olduğunu lisana getirdi. Uzuntarla Belediyespor’da teknik yöneticilik yapan Topçu ile kendinden yaşça büyük futbolcuları ortasında ise vakit zaman güldüren diyaloglar da yaşanıyor.

“Biz futbolu seviyoruz, sevdirmeye çalışıyoruz”

22 yıllık futbol mesleğinin 17 yılının etkin futbolcu olarak geçtiğini söyleyen Sedat Topçu, “Futbola 16 yaşında biraz geç başladım gidemiyordum. Lakin futbolculuk yıllarımda yeterli dönemler geçirdim. Futbolculuk hayatımın sonuna yaklaşırken, hocalarla alakalı müşahedelerim biraz sorunluydu. Onlara bir nevi kızdım diyebilirim. Kızdıktan sonra hocalık yapmaya karar verdim. Birinci hocalığımızda Şirinspor’da yaptım. Burada 3-4 yıl inanılmaz bir dönem geçirdim, 2 yılı namağlup olaraktı. Öbür ekiplerde yeniden hocalık yapmaya devam ettim. Her gittiğim yerde şampiyonluklar yaşadım. Kocaeli Amatör Liginde ses getirdiğime inanıyorum. Biz futbolu seviyoruz, sevdirmeye çalışıyoruz. Gençleri eğitmeye çalışıyoruz, berbat alışkanlıklardan uzaklaştırıyoruz. Uzuntarla Belediyespor’da çalışıyorum, yeterli bir dönem geçiriyoruz. Rabbim inşallah kupa nasip edecek” dedi.

“Hocama kızdım”

Aniden aldığı kararla aktif futbolculuğu bıraktığını söyleyen Sedat Topçu, “Ben 29 yaşında kadar futbol oynadım. Bir kadroda oynarken hocama kızdım. ’Ben antrenör olacağım’ dedim. Bu işe o denli başladım. Yeterli ki de kızdım, uygun oldu. Hocalık serüvenim başladı. Âlâ yıllarım geçti, şampiyonluklar yaşadım. Futbol oynamak zevkli, hocalık yapmak ise farklı. Futbolcuyken antrenman yapıp hocayı dinliyorsun yahut bir taktiğe, sisteme uymaya çalışıyorsun. Hocalıkta elinde bulunan kadroyu, oyuncuları hepsini bir düzeye getirmek için uğraşıyorsun. Onlar için baş yoruyorsun, sistem hazırlıyorsun, taktik hazırlıyorsun. Antrenman programı, yemesi-içmesi birçok şey var olağan ki, hocalık farklı. 20 karakteri 1 karakter yapmaya çalışıyorsun. Aslında bunu yapabildiğinde şampiyonluk geliyor. Katiyen hocalık yapmak çok zor” diye konuştu.

“Bu formayı hak eden oynadı”

Adil forma dağıtmadığı gerekçesiyle teknik direktörlere kızdığını söyleyen Topçu, “Hocalarımın kızdığım yanları çoktu. Daima belirli bir kalıptaydılar, muhakkak şahıslar üzerinden gidiyorlardı. Başkaları ne kadar çalışsa, efor sarf etse de bir formda görünmüyordu, görmüyorlardı. Futbolculuktan çabucak çıktığım ve futbolcu psikolojisini çok âlâ bildiğim için 1’den 20’ye kadar oynayan, oynamayan tüm topçularımıza eşit davrandım. Egzersiz performansı düzgün olan, bu formayı hak eden oynadı. En çok bu mevzuda kızmıştım, onların yapmadığı şey buydu. Bunu çok güzel yaptığım için şampiyonluklar ve muvaffakiyetler geldi. Benden yaşlı futbolcular vardı. Birlikte top oynadığım futbolculara hocalık yapmaya başladım. Benden 1 yaş küçük olanı yahut büyük olanı vardı. Hoca, arkadaşlık ilgisine girdi. Benim her vakit bir çizgim vardır. Kendi arkadaşlarımla ve benden büyüklerle birebir gruptaydık fakat o çizgiyi korudum. Onlar da bunun şuurundaydı. O çizgiyi ne öteye geçerlerdi, ne de ben çizgimizi bozardım” tabirlerini kullandı.

KOCAELİ Haberleri

Güncel ULUSAL HABER

Kaynak: IHA